Výměna SIM karty spočívá v tom, že si u stávajícího nebo nového operátora vyžádáte novou SIM kartu a přenesete své stávající telefonní číslo na novou SIM kartu.

Telefonní zákazníci to dělají neustále, a to ze zcela legitimních důvodů. Bohužel to dělají i kyberzločinci, a to ze špatných důvodů. Tento článek vysvětluje obě strany výměny SIM karet a vysvětluje, jak Infobip může pomoci ochránit vás, vaši firmu a vaše zákazníky před vnějšími hrozbami.


Proč si lidé vyměňují SIM karty?

Důvodů, proč si vyměnit SIM kartu, je celá řada. Řekněme, že jste ztratili telefon nebo jste si koupili nový - ale vaše stará SIM karta do něj nepasuje. Nebo se vaše SIM karta poškodila, případně jste dostali lepší nabídku u nového operátora. Výměna SIM karty je z těchto důvodů zcela legitimní.

Díky službám výměny SIM karet a přenositelnosti mobilních čísel vám telefonní číslo zůstane po léta, dokonce i po desetiletí. Nemusíte všem oznamovat, že jste změnili telefonní číslo; jednoduše si pořídíte novou SIM kartu (nebo v žargonu telekomunikačních operátorů: přenesete číslo) k jinému operátorovi a žijete dál.

To jsou dva nejdůležitější důvody, proč je většina (ne-li všechny) vašich účtů spojena s vaším telefonním číslem. Doba, kdy telefony sloužily pouze jako komunikační prostředek, je dávno pryč. Dnes telefon používáte ke kontaktování a ukládání e-mailových adres, bankovních účtů, účtů na sociálních sítích, účtů kryptoměn - prostě všeho, co se vás týká.

Každý z těchto účtů vám pravděpodobně nabízí dvoufaktorové ověření, které se opírá o vaše telefonní číslo. To pomáhá udržet vás a vaše informace v bezpečí. V praxi to znamená, že k vaší identifikaci a ověření se používá jediná veřejně dostupná informace.

Zabezpečení hraje velmi důležitou roli již od počátku naší digitální éry. V dnešní době tráví lidé na internetu v průměru 24 hodin týdně, což je dvakrát déle než před pouhými 10 lety. Každý pátý dospělý člověk dokonce stráví na internetu až 40 hodin týdně.  To znamená, že pokud jste průměrný dospělý člověk, strávíte tolik času na telefonu nakupováním, streamováním obsahu při ranní cestě do práce nebo bankovnictvím.


Co je to krádež identity a proč byste se o ni měli zajímat?

A teď si představte, že vám někdo tuto schopnost ukradne. Kyberzločinci se živí tím, že vědí, jak to udělat, a dělají to už léta. Zdá se, že společnosti nějak nemají zájem je dohnat.

Ke krádeži identity dochází, když podvodník získá přístup k vašim osobním identifikačním údajům (PII) a použije je ke svému osobnímu prospěchu a zneužití.

Existuje spousta příběhů o podvodnících, kteří využívají výměny SIM karet se zlým úmyslem. Všechny tyto příběhy jsou bez výjimky děsivé. Stále více těchto příběhů pochází od běžných lidí, jako jste vy.

Není to tak dávno, co to byla obava vyhrazená hlavně lidem s velkým množstvím peněz na účtu. Tato situace se změnila.

Podvodníci diverzifikují své portfolio a snižují riziko tím, že přebírají účty běžných lidí, jako jste vy nebo já, dokonce i našich dětí. Děti jsou pro zloděje identity snadným terčem, protože nepoužívají vlastní kreditní karty a pravděpodobně by si nesrovnalostí všimly až v dospělosti.

Podvodníci mohou během necelých 30 minut vyměnit vaši SIM kartu a převzít vaše účty, převést vaše peníze na sebe a připravit vás o životní úspory. A nezůstanou jen u toho - připraví vás o celou identitu.Jak kyberzločinci páchají krádeže identity, aniž byste o tom věděli

Podvodníci k tomu využívají výměnu SIM karet. Pomocí zcela legitimního postupu mohou kyberzločinci získat přístup ke všem vašim účtům. Nelegální výměna SIM karty se skládá ze tří hlavních kroků:

  • Sociální inženýrství - umění oklamat lidi a přimět je k poskytnutí důvěrných informací. Typ informací, o které zločinci usilují, se může lišit, stejně jako metody, které k jejich získání používají; vše se však omezuje na získání přístupu k vašim heslům a osobním údajům. Podvodníci často sledují vaši aktivitu na sociálních sítích a dozví se o vás všechno - včetně ulice, ve které jste bydleli, jména vašeho prvního domácího mazlíčka a kdo byl váš nejlepší kamarád z dětství.
  • Výměna SIM karty - Možná se ptáte, jak se někdo může dostat k vaší SIM kartě, a odpověď zní - poměrně snadno. Když si udělá domácí úkol a shromáždí vaše údaje, může jednoduše zavolat vašemu mobilnímu operátorovi a vydávat se za vás. Už znají vaše celé jméno, narozeniny (vzpomínáte na všechny ty příspěvky na Facebooku?), jméno vašeho domácího mazlíčka, jména vašich dětí, vaši adresu - prostě všechno, co potřebují, aby někoho oklamali a přesvědčili, že jsou vy. Pokud nejsou zkušení v herectví, mohou někoho v obchodě podplatit, aby jim dal kopii vaší SIM karty. A právě tak už nejste jediným vlastníkem svého mobilního telefonního čísla. Každý jednorázový kód PIN, každé přihlášení, každý ověřovací a identifikační proces nyní může podvodník vidět.
  • Podvod - Posledním, konečným krokem v tomto procesu je provedení podvodného jednání. Po obdržení vašeho jednorázového kódu PIN nebo jiné metody ověření související s mobilním telefonem může podvodník snadno získat přístup k vašemu e-mailu a změnit vaši adresu.

Ve třetím kroku už je pro vás a vaše údaje pozdě.

Jak vás mobilní identita chrání před krádeží identity Výměna SIM karty

Proto řešení Mobile Identity společnosti Infobip pro výměnu SIM karet nastupuje ve druhém kroku. Díky kontrole případných změn vašeho IMSI (International Mobile Subscriber Identity) může služba Mobile Identity potvrdit datum aktivace mobilního účtu.

To znamená, že pokud byla SIM karta aktivována nedávno, poskytovatel služeb, na kterého se podvodník, který vám SIM kartu ukradl, zaměřil, bude okamžitě informován a bude moci rychle jednat. K podvodům obvykle dochází v noci, kdy spíte a nedíváte se na telefon, proto je možnost rychlého jednání nesmírně důležitá.


Chcete pomoc se zabezpečením klientské komunikace? Ozvěte se nám.